top of page
Ieškoti

AKNĖS GYDIMAS

Atnaujinta: 2022-01-11

Nesvarbu, ar esate paauglys ar suaugęs, turintis pirmąjį išbėrimą ar kovojantis su spuogais eilę metų, jūsų odos priežiūra gali atrodyti kaip varginanti kelionė. Mes esame čia, kad padėtume šioje kovoje apsiginklavę faktais apie tai, kas sukelia spuogus, paraudimus ir aknę.


KAS YRA AKNĖ?

Dauguma rožinės (hiperjautrios odos būklė) simptomų būdingi ir aknei. Abiem atvejais susiformuojančios papulės ir pustulės yra panašios. Tačiau sergant rožine, poros nebūna užsikimšusios – priešingai nei aknės atveju. Rožinės varginama oda būna daugiau išsausėjusi nei riebi, be to, ant odos žymiai rečiau pastebimi randai.

Aknė: odoje vykstantys procesai. Sergant akne, oda yra riebi, ant veido ir kitų sričių (dažnai – kaklo, pečių, krūtinės, nugaros) susidaro atviri ir uždari komedonai (inkštirai) ir spuogai. Sergant vidutinio sunkumo arba sunkia akne, oda parausta, susidaro uždegiminės papulės ir pustulės. Aknę įveikti sunku, todėl ji gali kelti ir emocinį stresą. Dėl aknės gali pasireikšti použdegiminė hiperpigmentacija (PIH) ir (arba) susiformuoti ilgai išliekantys randai. Použdegiminė hiperpigmentacija apima tam tikrą odos sritį ir pakeičia jos atspalvį. Šis procesas vyksta dėl odos uždegimo (aknės arba egzemos) ir yra būdingesnis tamsaus odos atspalvio žmonėms. Ilgainiui oda gali atgauti pirminį atspalvį ir negydant, tačiau dermatologinės priemonės ir pigmentaciją mažinančios procedūros odos atspalvį sulygina greičiau.SEBORĖJA. HIPERKETOZĖ. MIKROBŲ KOLONIZACIJA. UŽDEGIMAS.

Keturi pagrindiniai veiksniai lemiantys aknės formavimąsi


Seborėja Tai perteklinė riebalų gamyba. Riebalų liaukos išskiria riebalinį sekretą, kuris dengia plaukus ir odą. Riebalų gamybą paskatinti gali įvairios problemos, susijusios su hormonais, klimatu, tam tikrais vaistais ir genetika. Sutrikus riebalų sekrecijai, gali prasidėti seborėjinis dermatitas. Tai dažna uždegiminė liga, dėl kurios oda tampa pleiskanota: seborėjinėse vietose (pvz., galvos plaukuotoje dalyje arba ausų landose) susidaro baltos arba gelsvos pleiskanos. Hiperkeratozė Hiperkeratozė (arba hiperkeratinizacija) – tai išorinio, raginio odos sluoksnio (stratum corneum) sustorėjimas. Tinkamai nepašalintos negyvos, suragėjusios odos ląstelės (korneocitai) užkemša riebalų liaukos kanalą ir sutrikdo riebalų išsiskyrimą. Kai oda išskiria per daug riebalų (suintensyvėjusi seborėja), o negyvos odos ląstelės lieka prilipusios prie odos (hiperkeratozė), šios medžiagos gali susikaupti plauko folikule ir kartu suformuoti minkštą kamštį. Dėl jo folikulas paburksta, susiformuoja uždaras komedonas arba, jeigu kamštis yra arti paviršiaus, atviras komedonas.

Mikrobų kolonizacija Padaugėja bakterijų, kurios normaliomis sąlygomis nekenkia odai (propionibakterijos). Jos gali kolonizuoti užkimštus folikulus. Taip susiformuoja papulės, pustulės, nodulės ar netgi cistos. Uždegimas Dėl anksčiau minėtų veiksnių oda parausta, prasideda uždegimas. Jeigu aknė sunki, prasidėjus uždegimui - folikulo sienelė sutrūksta. Išsiskyrę lipidai, riebalų rūgštys, korneocitai, bakterijos ir ląstelių dalelės sukelia gilesnį, daugiau audinių apimantį uždegimą.


PRIEŽASTYS IR DIRGIKLIAI

Hormonai laikomi vienu svarbiausių aknę lemiančių veiksnių. Todėl aknė dažniausiai vargina paauglius (nors su šia problema gali susidurti bet kokio amžiaus žmonės). Bręstant tiek merginų, tiek vaikinų organizmuose padaugėja androgenų, kurie paskatina riebalų liaukas išskirti daugiau riebalų nei reikia odai. Aknės atsiradimui įtakos turi ne tik cirkuliuojančių hormonų kiekis, bet ir padidėjęs riebalų liaukų aktyvumas. Paprastai aknė išnyksta praėjus brendimui. Vis dėlto, reikia pasirūpinti, kad neliktų randų – naudoti veiksmingas gydomąsias priemones. Riebalų liaukos ypač jautrios hormonams, todėl aknė gali varginti ir suaugusias moteris, turinčias hormonų sutrikimų, pvz., sergančias policistinių kiaušidžių sindromu. Suaugusioms moterims aknę provokuoti gali ir psichologinis stresas. Bakterijos. Į aknę linkusi oda gamina per daug riebalų, todėl odos aplinka tampa idealiai tinkama daugintis aknės bakterijoms (Propionibacterium acnes), kurios įprastomis sąlygomis yra nekenksmingos. Tai sukelia odos uždegimą, formuojasi raudoni, pūlingi spuogai. Tai, kad aknę sukelia higienos įgūdžių stoka, yra mitas. Per dažnas stiprių prausiklių naudojimas gali netgi dar labiau sudirginti odą bei pabloginti jos būklę.

Genetika taip pat turi turi įtakos aknės atsiradimui. Jeigu akne sirgo abu tėvai, labai tikėtina, kad su šia problema susidurs ir jų vaikai. Jeigu vienas ar abu tėvai akne susirgo jau suaugę, taip pat labiau tikėtina, kad akne susirgs ir brandos sulaukusi jų atžala.

Kreipdamiesi į gydytoją dėl odos problemų, visada informuokite apie šiuo metu vartojamus vaistus.

Vaistai. Yra žinoma, kad aknę sukelti gali tam tikros vaistinės medžiagos, tokios kaip steroidų ar ličio preparatai. Esama daugybės mitų apie aknę. Aknės varginami žmonės dažnai neteisingai kaltinami dėl netinkamos higienos ar prastos mitybos. Dar vienas mitas – esą aknė yra užkrečiama. Tai visiška netiesa. Šie mitai gali sukelti dar didesnį stresą tiems, kurie dėl aknės patiria psichologinių problemų dėl savivertės ir pasitikėjimo savimi. Dermatologai skatinami sklaidyti mitus ir skleisti teisingą informaciją.


AKNĖS KONTROLĖ

1 žingsnis: nusiplaukite veidą ryte ir vakare, bet nepersistenkite. Daugelyje valiklių, skirtų spuogams, yra stiprių, dirginančių ingredientų, kurie padidina uždegimą ir palieka odą dehidratuotą. Svarbiausia yra naudoti švelnų, be kvapų valiklį, kuris subalansuoja aliejaus perteklių, pašalina makiažą ir kitas poras užkimšiančias šiukšles, nepalikdamas sausos odos.

2 žingsnis: išvalykite poras salicilo rūgštimi. Įrodyta, kad salicilo rūgštis yra šveitiklis, kuris ne tik pašalina susikaupusį negyvą odos paviršių, bet ir įsiskverbia giliau atverti poras, taip smarkiai sumažinant spuogų tikimybę. Naudokite šveitimo tirpalą su salicilo rūgštimi vieną ar du kartus per dieną, priklausomai nuo jūsų aknės sunkumo.

3 žingsnis: profilaktiškai naudokite gydymo būdus. Dažna klaida yra laukimas, kol spuogas pasirodys. Veiksmingesnis metodas yra nuosekliai taikyti kovos su spuogais formules vietose, kuriuose dažniausiai jie atsiranda. Norėdami gauti geriausius rezultatus į savo odos rutiną įtraukite aknės gydymą benzoilo peroksidu, kad pašalintumėte esamus spuogus ir išvengtumėte tolesnių išbėrimų.


Atminkite, kad apsauga nuo saulės taip pat yra būtina. UV žala trukdo odai gyti, todėl išbėrimai ir jų paliktos žymės ilgiau išlieka. Nors tradicinės apsaugos nuo saulės priemonės atrodo tirštos, sunkios ir okliuzinės, šiandien geriausi SPF kremai turi neriebias, lengvas formules, todėl jūs galite gauti reikiamą apsaugą neužsikimšdami porų.


AKNĖS ANT KŪNO GYDYMAS

Tie patys principai taikomi spuogams ant veido, taikomi ir kūnui. Stenkitės vengti muilo, kuris ant odos palieka poras užkimšančius likučius, dėl kurių gali atsirasti krūtinės ir nugaros spuogų. Vietoj to, rinkitės vandenyje tirpų kūno prausiklį, kuris lengvai nuplaunamas. Toliau naudokite salicilo rūgšties kūno purškiklį nuo spuogų, kuris leidžia gydyti sunkiai pasiekiamas vietas, tokias kaip nugara.117 peržiūrų0 komentarų

Naujausi įrašai

Rodyti viską

Commentaires


bottom of page